Zespół Francuski: Théâtr’Action Bordeaux

W roku 1993 Jürgen Genuit, aktor i reżyser pochodzący z Niemiec, założył w Bordeaux grupę teatralną Théâtr´ Action.
Grupa ta w swojej twórczości teatralnej drąży problemy komunikacji społecznej. W centrum zainteresowania Théâtr´ Action leży stosunek do drugiego człowieka, rozumiany jako kwestia przełamywania barier w komunikowaniu się: językowych i myślowych. Bez tego niemożliwe jest poznanie i doznanie drugiego człowieka w całej jego odmienności.
Théâtr´ Action stara się o pogłębienie znajomości niemieckojęzycznej twórczości teatralnej we Francji. Proponuje nowe formy kontaktu z teatrem poprzez zwracanie się do szerokiego spektrum publiczności a także poprzez sam tekst sceniczny i nowe, oryginalne formy inscenizacyjne.
Właśnie tymi inscenizacjami Théâtr´ Action stawia od początków swojej działalności jedno kluczowe pytanie: Co ja zrobiłbym w tej sytuacji?
Od lat Théâtr´ Action wystawia sztuki z niemieckiego repertuaru, starając się nadać swoim projektom – między innymi przez ich wielojęzyczny charakter – szerszy ogólnoeuropejski wymiar.
Zespół Niemiecki: BüchnerBühne Riedstadt

Scena teatralna BüchnerBühne Riedstadt założona została przez aktora i reżysera Christiana Suhra w Goddelau, gdzie urodził się Georg Büchner. Teatr ze swoim repertuarem (22 spektakle), wraz ze stale rosnącą siecią instytucji kulturalnych, oświatowych i politycznych tworzą przestrzeń dla społecznych eksperymentów, które koncentrują się wokół następujących kwestii:
Człowiek – co to znaczy?
Jak to jest być razem? (Jak było, jak jest, jak mogłoby być?)
Jakie wartości mogą być wspólne dla nas wszystkich?
Poszukiwanie odpowiedzi na te pytania i odkrywanie wspólnoty ludzkich potrzeb jest celem, jaki teatr stawia sobie i swojej publiczności. W tym widzi sens i podstawę swej działalności, pojmowanej jako kontynuacja idei życia i pisarstwa Georga Büchnera.
Büchner-Bühne to przestrzeń spotkań i wymiany doświadczeń, gdzie stawiane pytania umieszcza się w szerszej perspektywie, wykraczającej poza konkretne życiowe sytuacje.
Zespół polski: TBP (Teatr Biuro Podróży) Poznań

TBP istnieje od 1988 roku. Jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak.
W ciągu ponad dwudziestu lat poszukiwań artystycznych teatr wypracował własną metodę pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl teatralny. Teatr przygotował 14 autorskich spektakli, w tym osiem widowisk plenerowych, pięć spektakli salowych oraz akcję teatralną w specjalnie przystosowanej do tego zamkniętej przestrzeni.
Spektakle teatru zaprezentowane zostały w blisko 50 krajach świata, na sześciu kontynentach (m.in. w Argentynie, Australii, Brazylii, Kolumbii, Kubie, Egipcie, Indiach, Iranie, Izraelu, Jordanii, Korei, Libanie, Meksyku, Palestynie, Singapurze, Taiwanie, USA i w większości krajów europejskich).
Teatr Biuro Podróży prowadzi działalność nie tylko artystyczną polegającą na produkcji i prezentacji spektakli, ale również działalność edukacyjną polegającą na pracy artystycznej z ludźmi i grupami teatralnymi na świecie: warsztaty teatralne oraz projekty artystyczne.
Teatr Biuro Podróży był uczestnikiem największych światowych festiwali teatralnych oraz laureatem prestiżowych nagród.
W uznaniu tego faktu teatr otrzymał w 2002 roku nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie oraz nagrodę Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru.
W 2005 Paweł Szkotak otrzymał prestiżowy Paszport Polityki.
W 2008 roku Paweł Szkotak, Marta Strzałko i Jarosław Siejkowski otrzymali Medale Gloria Artis przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.